Anda Kal

İnsan yaşamı boyunca biriktirir. Parasını, kıymetli eşyalarını, arkadaşlıklarını, anılarını, bilgi ve tecrübesini………..Biriktirdikçe kendini mutlu ve iyi hisseder, güçlü ve güvende olur. Hayata ve olaylara karşı hakimiyeti ve mücadele gücü de artar.

Ama biriktiremediğimiz, akıp gitmesine dur diyemediğimiz, hatta büyük paralar ödemeye razı olsak da satın alamadığımız bir kıymetimiz vardır ki, o da zaman…..Geçen zamanı tutamazsın, yakalayamazsın, alıp başını gider, akışını durduramazsın….Yaşarsan anı zaman işte o zaman sen olur, gerçeğin olur.

Unutma yaşamak için sadece bulunduğun an var: öncesi bitti gitti artık geçmişinde, sonrası belirsiz henüz yaşanmadı ve ne kadar kaygılanıp plan yapsan da bugünden geleceği kontrol edemezsin.

Durma! Şu an, hem de hemen anı hissetmeye ne dersin. Bulunduğun yerde kal, parktaysan bir banka otur, işte isen masanda koltuğuna yaslan, her neredeysen dur ve hayatı yavaşlat. Gözlerini kapat, derin ve sakince bir nefes al. Şimdi beynini sustur; doğayı, kuşları, çocuk seslerini, rüzgarın nefesini, güneşin yüzünü yalamasını,  sessizliği sadece dinle, duy ve hisset.  Senden başka, beynindeki gürültülerden, kalbinin atışından başka neler duyuyorsun? Şimdi evrenle bütün ol, bütünün parçası olduğunu,  bir şeylerin sahibi değil sadece parçası olduğunu hayal et. Haydi tamamla evreni ; varlığınla, enerjinle, nefesinle, ritminle, duygunla…..

5 Replies to “Anda Kal

  1. Hayat o kadar hızlı ki ve bizde bu hızı daha da hızlandırıyoruz maalesef arada kırmızı ışığı unutmamak gerekli…hayatta en pahalı şey ne biliyormusun ablacım TECRÜBE malesef hayatınla ödüyorsun ve ödediğin bedeli geride alamıyorsun.. o kadar güzel anlatmışsın ki ablacım seninle konuşmak dertleşmek o kadar güzel ki saatlerce konuşa bilirim bakış açın insana huzur veriyor 😍

    1. Kırmızı ışığı hatırlatan hayat durup nefes almamızı istiyor. Soruyor bize “Bu hızla nereye yetişiyorsun”. O an kendimizle yüzleşmenin başlangıcı değil mi sence de?

  2. İnsana huzur veren ve anı yakalamak gerektiğini hatırlatan, unuttuğumuz da dönüp okunması gereken bir yazı olmuş tebrikler, teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.